Ubezpieczenie pożyczki/kredytu

506
Ubezpieczenie pożyczki, kredytu - czy warto?

Ubezpieczenie pożyczki lub kredytu ma powodować, że w przypadku niefortunnej sytuacji, nie będziemy musieli się martwić o spłatę zobowiązania. Jednocześnie daje gwarancje pożyczkodawcy, że nie zostanie on „na lodzie” z niespłaconym zobowiązaniem.

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki – kiedy należy nam się odszkodowanie?

Zakres zdarzeń, w których pomaga nam ubezpieczenie, zależy od jego typu. Ubezpieczyć możemy się, na wypadek śmierci, choroby lub nieszczęśliwego wypadku, a także na wypadek utraty pracy. Możemy wykupić konkretną, wąsko określoną polisę, chroniąca nas w przypadku określonego zdarzenia lub cały pakiet.

Jeśli decydujemy się na ubezpieczenie, musimy bardzo uważnie czytać, w jakich sytuacjach należy nam się odszkodowanie. Zazwyczaj niestety ubezpieczyciele starają się tak formułować umowy ograniczyć przypadki wypłacania pieniędzy. Na tym w końcu polega ich biznes: zebrać jak najwięcej składek i wypłacić jak najmniej odszkodowań.
Na przykład, w przypadku ubezpieczenia od chorób i nagłych wypadków, wypisane może być kilka konkretnych przypadków np. zawał serca, nowotwór. Jeśli zachorujemy na inną równie poważną chorobę, która nie jest wyszczególniona w umowie, możemy nie zostać objęci ubezpieczeniem.
Dodatkowo czasami ubezpieczenie nie gwarantuje spłaty całego długu, lecz tylko jego części ( np. połowy).

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki- czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu lub pożyczki może być obowiązkowe lub nie. Zazwyczaj ma to związek z typem instytucji, u której się zadłużamy a także z kwotą i czasem spłaty kredytu. Przy większych sumach na kilkanaście lat, ubezpieczenie się na wypadek śmierci, choroby lub utraty pracy jest bardzo często warunkiem przyznania kredytu. Czasami, zamiast wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia mamy do wyboru pozyskanie dwóch lub trzech poręczycieli (żyrantów), którzy będą musieli spłacić nasz kredyt, gdy my nie będziemy w stanie. Znalezienie takich osób jest zdecydowanie trudniejsze niż poniesienie kosztu ubezpieczenia.

W większości przypadków ubezpieczenie kredytu/ pożyczki jest dobrowolne. Z tego powodu banki starają się skłonić swoich klientów do jego zakupienia poprzez oferowane rabaty i upusty na kredyt.

Czy ubezpieczenie obniża koszty kredytu?

Banki oferują rzekomo lepsze warunki kredytu dla tych, którzy ubezpieczą swój kredyt. Wszystko jednak zależy od kosztów ubezpieczenia, jeśli będzie ono drogie może okazać się, że upusty na kredycie nie rekompensują kosztów poniesionych na ubezpieczenie i że de facto wychodzi nas to wszystko drożej. Trzeba być, zatem uważnym przy liczeniu opłacalności ubezpieczenia. Banki zazwyczaj pozwalają na wybór instytucji ubezpieczającej, więc możemy porównywać oferty i wybrać tą najlepszą. Oczywiście, kalkulując koszt ubezpieczenia versus koszt spłaty pożyczki czy kredytu musimy też brać pod uwagę to, jak wielkie będą koszty, jeśli przestaniemy spłacać zobowiązanie. Odsetki karne i różnego rodzaju opłaty związane z opóźnieniami czy windykacją mogą wytworzyć jeszcze większe koszty jeśli nie będziemy ubezpieczeni.

Ubezpieczenie – lepiej brać czy lepiej nie?

Ubezpieczenie ma więcej zalet niż wad. Po pierwsze w razie niefortunnego zdarzenia jak np. utrata pracy, nie martwimy się, że znajdziemy się w finansowych tarapatach. Na wypadek śmierci pożyczkobiorcy, dług jest regulowany przez firmę ubezpieczeniową, więc jego rodzina nie jest obciążona spłatą tego zobowiązania. Ubezpieczenie kredytu, szczególnie jeśli jest on na kilkanaście lat i dużą sumę pieniędzy, pozwala nam „spać spokojnie”. Jeśli nasz kredyt ma podobny koszt z ubezpieczeniem jak i bez niego, to naturalnie dużo lepiej jest wybrać opcje z ubezpieczeniem. Również, jeśli różnica jest niewielka, warto zdecydować się na ubezpieczenie kredytu/pożyczki.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...