Przelewy bankowe SWIFT i ELIXIR – który z nich wybrać?

492
Przelew bankowy
Przelew bankowy - SWIFT czy ELIXIR - który wybrać?

Przelew bankowy to jedna z najbardziej popularnych, najwygodniejszych i najprostszych metod dokonywania płatności bezgotówkowych. Na zlecenie wykonania przelewu bankowego trzeba poświęcić tylko kilka minut, a sama transakcja przebiega bardzo sprawnie. Standardowo środki z rachunku nadawcy na rachunek odbiorcy docierają w ciągu jednego dnia roboczego. A często znacznie szybciej.
Porównując oferty różnych banków można się spotkać z różnymi rodzajami przelewów. Który wybrać? Czym się różnią? Poniżej przestawiamy dwa najpopularniejsze obecnie przelewy bankowe: ELIXIR i SWIFT.

ELIXIR – przelew bankowy na następny dzień

ELIXIR to bezpieczny system używany m.in. do wykonywania przelewów, poleceń zapłaty, dowodów wpłaty i obsługi czeków. Kontrolę nad poprawnością rozliczeń w tym systemie sprawuje Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Czas realizacji przelewów międzybankowych w systemie ELIXIR wynosi zazwyczaj 1 dzień roboczy, a minimum 2 godziny. Przelewy bankowe w obrębie tego samego banku (tzw. przelewy wewnętrzne lub wewnątrzbankowe) są bardzo często realizowane już w ciągu kilku minut. Rozliczenia są przeprowadzane w złotych w ramach sesji rozliczeniowych. W związku z tym sesje te odbywają się 3 razy dziennie w dni robocze ( z wyłączeniem dni wolnych od pracy). Ich godziny są stałe ale pory księgowania środków są różne dla poszczególnych banków.

ELIXIR EXPRESS – przelew bankowy na cito

ELIXIR EXPRESS to usługa, która pozwala przelać środki z jednego banku do drugiego w ciągu kilku minut. Ogólnie rzecz biorąc to najszybszy rodzaj przelewu bankowego. Jest też bezpieczny, bowiem nad poprawnością operacji czuwa tu także Krajowa Izba Rozliczeniowa. System działa non stop, umożliwiając użytkownikom ekspresowe rozliczenia.
Przelewami ekspresowymi wypłacane są często pożyczki udzielane przez internet. Jedną z takich atrakcyjnych pożyczek jest Pożyczka Online w KredytOK, dostępna 24/7. To świetny sposób na pilne wydatki. Po pozytywnej weryfikacji, potrzebna gotówka znajdzie się na Twoim koncie w ciągu zaledwie kilku minut.

Jakie wymagania należy spełniać, aby otrzymać pożyczkę online w KredytOK?

• wiek powyżej 24 lat
• stałe miejsce zamieszkania
• stałe źródło dochodu
• pozytywna ocena zdolności kredytowej

Jak wygląda proces ubiegania się o pożyczkę?

• na stronie KredytOK Online wybierasz kwotę (od 400 do 5 000 zł) i okres spłaty
• wypełniasz krótki wniosek pożyczkowy
• po wysłaniu wniosku otrzymujesz ofertę
• pod wskazany adres e-mail wysyłamy dokumenty pożyczkowe
• dokumenty podpisujesz w kilka sekund online
• pożyczkę wypłacamy przelewem ekspresowym na wskazany rachunek bankowy.

SWIFT – przelew bankowy w dowolnej walucie za granicę

SWIFT to z kolei najpopularniejsza opcja przelewu bankowego zagranicznego. Jeśli zależy nam na przelaniu gotówki za granicę, to w ten sposób możemy dokonywać płatności w dowolnej walucie z dowolnym bankiem w dowolnym kraju. W związku z tym, że przelewy odbywają się pomiędzy krajami, przelewy SWIFT nie należą do najszybszych metod płatności. Standardowo przelew jest dostarczany trzy dni po zleceniu. Jednak istnieje możliwość wykonania przelewu bankowego ekspresowego – jeden dzień po zleceniu lub nawet w dniu zlecenia. Dlatego też koszty przelewów zagranicznych są dość wysokie. Najczęściej są określone jako procent od kwoty przelewu (ok. 0,2-0,5%). Z tego powodu zazwyczaj mają ustaloną minimalną i maksymalną wartość – oscylują w granicach 20 do 250 zł. Do tych opłat trzeba doliczyć koszty tzw. banków pośredniczących, które mogą wynosić kolejne kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. W związku z tym to, kto poniesie ten koszt, zależy od wybranej opcji podziału. Ta decyzja należy do zlecającego przelew.