Mikropożyczka dla firm- kto może otrzymać 5000 zł ?

250

Jednym z pomysłów rządu na poprawę sytuacji gospodarczej w ramach tarczy antykryzysowej jest mikropożyczka. Dostępna jest dla wszystkich mikroprzedsiębiorców, również dla samozatrudnionych. Czy jednak faktycznie, każdy może otrzymać pożyczkę 5000 złotych? Jakie warunki należy spełnić, aby moc zawnioskować o mikropożyczkę?

Mikropożyczka – co to takiego?

Mikropożyczka 5000 zł jest jednorazową pożyczką dla mikroprzedsiębiorców, a jej celem jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. Pożyczka udzielana jest ze środków Funduszu Pracy  i może zostać przyznana jedynie mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność przed 1 marca. Definicja mikroprzedsiębiorcy znajduje się w ustawie ‘Prawo przedsiębiorców’. Maksymalna kwota mikropożyczki to 5 000 zł. Oprocentowanie tej pożyczki jest stałe. Spłacenie zobowiązania powinno nastąpić do 12 miesięcy z 3 miesięczną karencją.

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pożyczkę 5 000 zł dla mikroprzedsiębiorców?

Aby otrzymać pożyczkę dla firm należy złożyć wniosek w Powiatowym Urzędzie Pracy. Należy prowadzić działalność przed 1 marca, zatrudniać mniej niż 10 osób (lub nikogo nie zatrudniać). A także wykazać, że roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nie przekroczył 2 mln EUR.

Jak wnioskować o pożyczkę 5000 zł?

Wniosek można złożyć elektronicznie na stronie praca.gov.pl postępując zgodnie z instrukcją podaną na stronie lub osobiście podczas wizyty w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Pozyskane w ten sposób środki pieniężne można przeznaczyć na opłacenie podatków, składek lub czynszu za lokal.

Pożyczka bezzwrotna, oznacza, że Przedsiębiorca, nie musi zwracać otrzymanych środków pieniężnych. Jednak konieczne jest spełnienie jednego warunku. Po 3 miesiącach od otrzymania pożyczki przedsiębiorca musi nadal prowadzić swoją działalność.