Kredyt z działalnością gospodarczą

483
kredyt z działalnością gospodarczą

Kredyt z działalnością gospodarczą – czego wymagają banki?

Źródło dochodów ma ogromne znaczenie podczas starania się o kredyt lub pożyczkę. Banki i firmy pożyczkowe zwracają uwagę na to, czy masz umowę o pracę, czy prowadzisz działalność gospodarczą. Co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o pożyczkę przy samozatrudnieniu?

Pożyczka z działalnością gospodarczą a umową o pracę

Jeśli masz stałą pracę i umowę na czas określony lub nieokreślony, możesz łatwo wykazać, że posiadasz stałe źródło dochodu. Dla banku jest to sygnał, że nie będziesz mieć problemu ze spłatą zobowiązania, dlatego w takim przypadku łatwiej dostać nawet duży kredyt (np. na dom). Jeżeli prowadzisz firmę lub pracujesz na tzw. samozatrudnieniu, może czekać Cię nieco więcej problemów podczas załatwiania pożyczki. Banki dokładnie sprawdzają swoich klientów i ich zdolność kredytową.

Pożyczka przy samozatrudnieniu – najczęstsze problemy

Jest kilka kwestii ważnych dla banków i firm pożyczkowych, które dotyczą wyłącznie osób prowadzących własną działalność. Na swojej drodze do przyznania kredytu możesz napotkać wiele problemów. Co zmniejsza Twoje szanse na pożyczkę?

Nieregularne dochody to poważna przeszkoda w uzyskaniu kredytu. Chodzi o to, jak często pieniądze wpływają na Twoje konto oraz jaka jest to kwota. Najlepszą opcją jest dostawanie stałej pensji co miesiąc. Wiadomo jednak, że w przypadku działalności gospodarczej nie jest to tak oczywiste. Kolejny warunek, powtarzający się w niemal każdym banku, to stabilność i ciągłość uzyskiwania dochodu. Może okazać się, że zdaniem kredytodawcy prowadzisz swoją firmę zbyt krótko, aby ubiegać się o większą sumę pieniędzy. Zwykle banki wymagają minimum rocznej działalności gospodarczej.

Pożyczka dla małych firm a forma opodatkowania

Forma opodatkowania działalności to bardzo istotna kwestia podczas wnioskowania o kredyt. W najlepszej sytuacji są osoby, które rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów – banki zwykle biorą pod uwagę średni dochód netto za ostatnie 12 miesięcy.

Właściciel działalności, który korzysta z karty podatkowej, nie musi składać PIT-u ani rejestrować sprzedaży. Oznacza to, że potencjalny kredytodawca będzie miał duży problem przy ustaleniu rzeczywistych dochodów wnioskującego. W takich przypadkach miesięczny dochód wylicza się poprzez mnożenie kwoty podatku przez konkretną liczbę ustaloną w Urzędzie Skarbowym.

Przedsiębiorca korzystający z ryczałtu ewidencjonowanego musi liczyć się z tym, że bank weźmie pod uwagę tylko kilkadziesiąt procent jego przychodów. W konsekwencji zdolność kredytowa obliczona przez kredytodawcę będzie zaniżona, a co za tym idzie – spadają szanse na przyznanie wysokiej kwoty kredytu.

Samozatrudnienie – pożyczka a zaległości finansowe

Wszelkie niespłacone zobowiązania obniżają zdolność kredytową, niezależnie od tego, czy masz stabilne zatrudnienie i umowę o pracę, czy uprawiasz wolny zawód. Pożyczka i kredyt to kolejne raty do spłacania, warto więc zadbać o to, aby uregulować wszelkie wcześniejsze płatności.

W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej problemem jest zaleganie z opłatami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Dla kredytodawcy to sygnał, że przedsiębiorca ma problem z regularnym spłacaniem zobowiązań i znacznie obniża to zdolność kredytową oraz zaufanie banku do takiego klienta. Zanim złożysz wniosek o kredyt lub pożyczkę, koniecznie upewnij się, że nie zalegasz z żadnymi płatnościami.