Czym jest RRSO i o czym nam mówi?

530
czym jest RRSO i o czym mówi?

Szukasz kredytu lub pożyczki ? Sprawdzaj uważnie RRSO!

RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta wyrażony  jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Dzięki temu RRSO pozwala na łatwiejsze porównanie ofert kredytów i pożyczek krótkookresowych czy pożyczek ratalnych.
Licząc RRSO uwzględnia się nie tylko oprocentowanie samego kredytu ale także szereg różnych opłat.

RRSO  czy to wiarygodny wskaźnik ?

RRSO jest wskaźnikiem opisanym w ustawie o kredycie konsumenckim. Są tam jasno podane wytyczne liczenia RRSO, i każda instytucja zajmująca się udzielaniem kredytów lub pożyczek musi ten wskaźnik liczyć i podawać konsumentom do wiadomości. Nie ma przy tym możliwości ukrywania dodatkowych kosztów. Patrząc na RRSO dowiadujemy się jaki jest rzeczywisty koszt kredytu.

Jakie opłaty składają się na RRSO ?

Pozyskiwaniu pożyczki towarzyszy szereg różnych kosztów. Oprócz oprocentowania kwoty kredytu występują różnego rodzaju prowizje, ubezpieczenia i  opłaty za dodatkowe usługi  takie jak np. opłata przygotowawcza czy wizyta przedstawiciela placówki  u klienta.  Zazwyczaj instytucje pozabankowe chwalą się bardzo niskim oprocentowaniem pożyczki, nie wspominając o dodatkowych opłatach które znacznie zwiększają końcowy koszt. Szczególnie wysokie potrafią być prowizje które wynoszą nawet  30% pożyczanej kwoty.  RRSO zawiera w sobie  wszystkie te koszty i na tej podstawie tworzy procent całkowitej kwoty kredytu (w stosunku rocznym) który pokazuje ile pożyczka tak naprawdę będzie kosztować.

Pożyczki ratalne, chwilówki i pożyczki krótkoterminowe

Jak bardzo różni się oprocentowanie nominalne od RRSO można łatwo zobaczyć na przykładzie ofert pożyczek różnych instytucji pozabankowych. Podczas gdy oprocentowanie wynosi np. 10% lub 0%, RRSO może wynosić np. 75 %. Zazwyczaj oprocentowanie pożyczki jest bardzo niskie lub zerowe, wymieniane są koszty takie jak odsetki kapitałowe i prowizje, które również wydają się być niskie i atrakcyjne, dopiero RRSO pokazuję prawdziwy koszt pożyczki.  Zazwyczaj im krótszy okres spłaty tym wyższe RRSO a co za tym idzie – wyższe realne koszty pożyczki. Na opłacalność pożyczki wpływa też rodzaj rat. Kredyty i pożyczki z podobnym oprocentowaniem i na podobnych warunkankach ale z ratami malejącymi będą raczej bardziej opłacalne niż te z ratami stałymi.

Jak nie dać się oszukać

Firmy udzielające pożyczek są prawnie zobowiązane do rzetelnego udzielania informacji odnośnie warunków i kosztów udzielanych pożyczek. Szukając tych informacji warto chociażby wejść na stronę internetową danej firmy, tam, zazwyczaj na dole podane są takie informacje jak forma prawna firmy, podstawa prawna do udzielania pożyczek, dane firmy itd. Ponadto zawsze znajdziemy tam, rozpisany przypadek przykładowej pożyczki ilustrujący jej koszty. Taki przykład będzie zawierał poglądową kwotę pożyczki, okres jej spłaty, ewentualną opłatę rejestracyjną a także oprocentowanie, odsetki, opłatę przygotowawczą, prowizję, całkowita kwotę do zapłaty i RRSO. Na tej podstawie możemy zorientować się ile pożyczka w danej firmie może kosztować i jakich warunków możemy się spodziewać.

 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...