Co to jest zdolność kredytowa?

513
Zdolność kredytowa

Kiedy zaciągasz kredyt, bank lub instytucja pożyczkowa, sprawdza, czy dasz radę oddać należny dług. Osoby, które ubiegały się o kredyt w banku, doskonale wiedzą, że nie jest to takie proste. Co najczęściej pożyczkodawca, chce o Tobie wiedzieć? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź, co to jest zdolność kredytowa oraz co może wpływać na jej wysokość.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zacznijmy od fundamentalnego zagadnienia-czym jest zdolność kredytowa? Co kryje się pod tym pojęciem? Zdolność kredytową definiuje się jako zdolność do spłaty zobowiązań, najczęściej wraz z odsetkami, w ustalonych w umowie terminach. Jest to kwestia kluczowa podczas zaciągania kredytu, zarówno dla banku, jak i dla kredytobiorcy. Zapewne nikt z nas nie pożyczyłby dużej sumy pieniędzy, nie mając pewności, czy pożyczkobiorca będzie w stanie go spłacić w wyznaczonym terminie. Banki najczęściej udzielają kredytu z pieniędzy pochodzących z lokat bankowych innych osób korzystających z usług tego banku. Jest to więc w jakimś sensie, zabezpieczenie interesów osób, które powierzyły bankowi swoje pieniądze. Zdolność kredytowa wyznacza czy bank może udzielić nam finansowania, maksymalną kwotę, jaką bank może udzielić pożyczkobiorcy oraz na jak długi czas. Najprościej rzecz ujmując, jest to informacja dla banku, czy dasz radę spłacić dług.
Każdy, kto planuje, zaciągnięcie kredytu, powinien już kilka miesięcy wcześniej, zainteresować się zdolnością kredytową. Warto samodzielnie zadbać, o odpowiednią wiarygodność finansową. Bank najczęściej wymaga udokumentowania przez kredytobiorcę niezbędnych informacji, które są potrzebne do ustalenia zdolności kredytowej. Udzielenie kredytu często poprzedza, długie przygotowania.
Na to, czy mamy zdolność kredytową oraz jaką, wpływa wiele czynników. Nie mniej jednak każda instytucja pożyczkowa, inaczej podchodzi do tego tematu.

Jak wyliczana jest zdolność kredytowa?

Każdy bank ma swoje procedury badania i oceny zdolności kredytowej. Jest to najczęstszy powód, dla którego bank odmawia udzielenia kredytu.
Wpływ na zdolność kredytową ma wiele czynników, w tym między innymi otrzymywane dochody oraz zobowiązania — inne kredyty, limity na rachunkach czy też kartach kredytowych. Przyjmuje się, że nie ma uniwersalnego wzoru, który określałby zdolność kredytową w każdym banku, każdy pożyczkodawca dysponuje swoimi algorytmami. Często zdarza się, że starając się o przyznanie środków w banku, kredytu nie otrzymamy, a inny podmiot może nam go udzielić.
Najczęściej należy spełnić szereg wymagań oraz mieć nienaganną historię kredytową. Bank może brać pod uwagę, to jaką posiadasz w pracy umowę, ile zarabiasz oraz czy masz rodzinę. Banki najczęściej przyznają pieniądze osobom, które posiadają odpowiedni staż pracy. Wszystkie wymienione aspekty, składają się na tak zwaną zdolność kredytową.

Polacy coraz częściej decydują się na uzyskanie kredytu. Jednak zaciągnięcie pożyczki nie jest tak łatwe oraz szybkie, jak obiecują nam liczne reklamy. Wciąż wielu polakom na przeszkodzie stoi brak zdolności kredytowej.