Covid-19, a branża pożyczkowa

256

Epidemia wywołana przez Covid-19 dotknęła większość branż, w tym również branżę pożyczkową. Drastyczne obniżenie maksymalnych limitów kosztów pożyczkowych wprowadzone tarczą antykryzysową oraz wakacje pożyczkowe. A także zwiększone ryzyko niespłacania zaciągniętych zobowiązań spowodowane utratą pracy sprawia, że banki i instytucje finansowe muszą znacznie ostrożniej podchodzić do udzielania pożyczek, kredytów.

W banku trudniej o kredyt.

Banki zaostrzyły swoje wymagania i trudniej otrzymać pozytywną decyzję kredytową. Niektóre banki poinformowały już o nieudzielaniu wsparcia finansowego dla osób pracujących w branżach najbardziej zagrożonych, np. turystyka, czy gastronomia. Samozatrudnieni oraz osoby na umowach na czas określony również mogą mieć trudności z otrzymaniem kredytu w banku. Aby otrzymać kredyt hipoteczny już teraz trzeba wykazać się większym wkładem własnym. W ten sposób starają się ograniczać ryzyko związane z niespłacaniem zobowiązań. Zwiększone wymagania banków i częstsze odmowy, sprawiają, że więcej osób szuka finansowego wsparcia w instytucjach pozabankowych.

Chwilówki w czasach kryzysu.

Biuro Informacji Kredytowej podało, że spadła liczba zapytań kierowanych do BIK, przez firmy pożyczkowe w drugim tygodniu kwietnia, w porównaniu do pierwszego tygodnia kwietnia. Liczba zapytań jest również znacząco niższa w porównaniu do ubiegłego roku. Czynniki psychologiczne oraz obawa pożyczkobiorców o swoje przyszłe dochody może ograniczać skłonność do zaciągania zobowiązań, co w połączeniu z zapisami w tzw. Tarczy antykryzysowej przekłada się na trudną sytuację firm pożyczkowych, część z nich całkowicie wstrzymała się przed przyjmowaniem wniosków.

Co dalej z branżą pożyczkową?

Obecna sytuacja gospodarcza jest trudna, wiele osób straciło pracę. Niektóre firmy, aby utrzymać się na rynku obniżyły pensje swoim pracownikom lub zastosowały zwolnienia grupowe. Niektóre osoby samozatrudnione z powodu wprowadzonych ograniczeń musiało zamknąć swoje firmy. Aby móc przetrwać te trudne chwile, część osób będzie zmuszona sięgnąć po pożyczkę lub kredyt. Jednak, czy będzie w stanie ją następnie spłacić? To czy branża finansowa przetrwa czas pandemii zależy od szybkości powrotu do ‘normalności’ naszego społeczeństwa oraz form wsparcia, które wprowadzi rząd, aby ratować firmy w gorszej sytuacji.

 

Źródło: BIK