Zła historia w BIK, a pożyczka

367
Zły BIK
Zły BIK

Każdy z nas może czasami mieć trudniejszą sytuację finansową. Jeśli w tym czasie nie mamy do kogo zwrócić się o pomoc finansową, jedynym wyjściem jest zaciągniecie pożyczki. Życie płata różne figle, może się więc zdarzyć, że po wzięciu pożyczki, nasza sytuacja znowu się pogorszy. Pożyczona gotówka nie wystarczy na spłatę zobowiązań, a w tym czasie dojdą kolejne. Brak pieniędzy spowoduje opóźnienia w spłacie rat i nagle pojawia nam się w BIKu negatywny wpis. Nasza sytuacja może się wkrótce poprawić, a dochody znacznie wzrosnąć. Możemy spłacić wszystkie długi i wyjść na czysto, jednak cień negatywnej historia, będzie podążał za nami. Czy mamy szansę na pożyczkę, kiedy w Biurze Informacji Kredytowej widnieje wpis, informujący o nieterminowych spłatach poprzednich zobowiązań?

Zły BIK = brak pożyczki?

Negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej może spowodować nie tylko wyższe koszty pożyczki, czy kredytu, ale również odmowę. Dla pożyczkodawcy, osoba z niespłaconym zobowiązaniem lub niespłacająca rat w terminie, jest po prostu dużym ryzykiem. Nie każda instytucja chce podejmować ryzyko związane z niespłaceniem zobowiązania przez pożyczkobiorcę. Na rynku można znaleźć kilka firm pożyczkowych, które oferują pożyczki dla osób z negatywną historią kredytową. A przynajmniej tak informują potencjalnych klientów. Zły wpis nie musi jednak przekreślać naszych szans na otrzymanie pożyczki na dobrych warunkach. Możemy pozbyć się negatywnego wpisu, poprzez spłacenie zadłużenia i zgłoszenie się z prośbą do banku o usunięcie danych z zasobów Biura Informacji Kredytowej. Mając tylko pozytywne wpisy, mamy większą szansę na otrzymanie pożyczki na lepszych warunkach. Jeśli obecnie spłata posiadanego zobowiązania nie jest możliwa możemy skorzystać z licznych ofert firm pożyczkowych „bez BIK”, jednak takie pożyczki, często są udzielane „pod zastaw” np. nieruchomości, czy samochodu.

Czym jest BIK?

Każda osoba, która wzięła kredyt, pożyczkę lub lodówkę na raty trafia do Biura Informacji Kredytowej. Tam przechowywane są dane dotyczące zobowiązań kredytowych osób fizycznych oraz firm. To także główne źródło informacji kredytowej w Polsce. Trafiają tam informacje od banków, firm pożyczkowych, dotyczące wszystkich naszych pożyczek, kredytów, kart kredytowych, regularnych spłatach zobowiązań oraz opóźnień.

Jak sprawdzić swoją historię?

Aby sprawdzić swoją historię kredytową wejdź na stronę www.bik.pl, następnie pobierz Raport BIK w zakładce „Klienci indywidualni” (jeśli prowadzisz firmę, wejdź w zakładkę „Firma” i pobierz Raport BIK Moja Firma). Raport możemy pobrać jednorazowo lub zamówić pakiet na cały rok. Koszt zamówienia raportu wynosi 39 zł (na dzień 07.08.2019r.). Aby pobrać raport konieczne jest założenie konta oraz potwierdzenie swojej tożsamości, poprzez wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Na koniec zostaje odebranie maila z linkiem aktywacyjnym oraz odebranie SMSa z kodem autoryzacyjnym. I gotowe – możemy pobrać swój raport BIK. Na zaciągniętym raporcie znajdziemy, swoje podstawowe dane, wskaźnik BIK, ocenę punktową, listę zobowiązań wraz z wysokością spłacanych rat, kwotą zobowiązania oraz terminowością spłat. W dodatkowych informacjach znajdziemy liczbę zapytań w BIK, liczbę niespłaconych długów oraz liczbę uregulowanych płatności. Informacje szczegółowe pokazują obecne zobowiązania oraz historię spłat. Na końcu raportu znajdziemy informacje finansowe z BIG InfoMonitor, czyli listę niespłaconych zobowiązań oraz uregulowanych płatności.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Najlepszym sposobem na poprawienie swojej historii kredytowej jest regularne spłacanie zobowiązań. Jeśli jednak zdarzy się, że negatywny wpis już pojawi się na naszym koncie, możemy naprawić swój kredytowy wizerunek np. poprzez wzięcie niewielkiej pożyczki i spłacanie rat w terminie albo zakup sprzętu elektronicznego/ AGD na raty i terminowe regulowanie płatności. Kilka pozytywnym wpisów w Biurze Informacji Kredytowej może zniwelować negatywny obraz naszej historii kredytowej i poprawić ocenę Banku.

Więcej informacji o BIK możesz doczytać tu