Czy dostanę pożyczkę? – Czyli scoring w BIK

427
scoring w BIK

Myśląc o zaciągnięciu pożyczki lub wzięciu kredytu powinniśmy zastanowić się, jakie mamy szanse na to, by tą pożyczkę lub kredyt otrzymać. Oprócz naszych możliwości finansowych, wysokości zarobków i stałości zatrudnienia, dla pożyczkodawcy liczy się również nasza historia kredytowa.

Na rynku znajduje się kilka instytucji zajmujących się gromadzeniem danych o kredytobiorcach.
Dzięki tym informacjom bank lub pożyczkodawca może określić ryzyko, jakie wiąże się dla niego z przyznaniem danej osobie lub firmie kredytu/ pożyczki.

Zanim zaczniemy ubiegać się o kredyt lub pożyczkę warto sprawdzić jak wygląda nasza historia kredytowa w instytucjach zbierających informacje o kredytobiorcach.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to główne źródło informacji kredytowej w Polsce. Grupa BIK zbiera dane dotyczące realizacji zobowiązań kredytowych przez osoby fizyczne i firmy. Oznacza to, że jeśli mamy jakąś historie kredytową to figurujemy w rejestrze BIK. W zależności od przebiegu naszego zadłużenia może to być pozytywna historia kredytowa, która ułatwi nam uzyskanie kredytu lub negatywna, która nam to utrudni lub uniemożliwi.

Czy jestem w BIK?

Do BIK trafiają wszelkie informacje na temat przyznanych kredytów i pożyczek. Więc jeśli kiedyś braliśmy kredyt, lub przynajmniej ubiegaliśmy się o niego, to na pewno jesteśmy w rejestrach BIK. W BIK figurujesz również, jeśli korzystasz z zakupów na raty, używasz debetu na karcie lub posługujesz się kartą kredytową.

Jeśli brałeś pożyczkę lub kredyt- jesteś w rejestrze BIK. Przechowywane są tam szczegółowe dane dotyczące wszystkich twoich kredytów – obecnych i tych już spłaconych.

Skąd BIK ma o nas informacje?

BIK dostaję informację bezpośrednio od banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. W momencie, gdy ubiegamy się o środki –informacja o tym od razu kierowana jest do BIK. Instytucję te informują BIK również o terminowych spłatach, jak i o opóźnieniach w spłacie zobowiązania.

Jakie informacje o mnie są w BIK i kto może je zobaczyć?

BIK przechowuje informacje o wszystkich naszych kredytach i pożyczkach – zarówno tych spłaconych jak i obecnych. BIK gromadzi informacje takie jak:

  • kwota kredytu/pożyczki
  • czas spłaty kredytu/pożyczki
  • waluta w jakiej był udzielony kredyt/pożyczka
  • ilość pożyczek i kredytów jakie spłaciliśmy
  • informacje o poręczonych pożyczkach
  • informacje o kredytach i pożyczkach o jakie się ubiegaliśmy
  • wysokość obecnego zadłużenia
    Żeby sprawdzić jak wygląda nasza historia kredytowa w BIK możemy wygenerować specjalny raport na głównej stronie BIK. Informację te dostępne są dla nas po zalogowaniu na stronę BIK , i opłaceniu kosztów raportu które wynoszą 39 zł. Informacje o naszej historii kredytowej mogą pobrać też banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i.

Każdy bank i firma pożyczkowa może sprawdzić naszą historie kredytową w BIK

Historia kredytowa w BIK i scoring.

Instytucje pożyczające pieniądze zawsze starają się ograniczyć ryzyko, że nie odzyskają środków. W celu minimalizacji ryzyka zawsze sprawdzają historie kredytową klienta.
Żeby ułatwić im zbadanie oceny potencjalnego kredytobiorcy pod kątem prawdopodobieństwa spłacenia przez niego kredytu, wprowadzona została ocena punktowa dla osób ubiegających się o pożyczkę/ kredyt. Ocena ta (z języka agl. Score) określa prawdopodobieństwo spłacenia przez daną osobę pożyczki/kredytu. W BIK ocena ta przyjmuję wartości od 1 do 100. Jeśli nie masz żadnej historii kredytowej to twoja ocena punktowa nie zostanie wyliczona.
Dobra historia kredytowa i wysoki scoring zależy od tego czy nasze zobowiązania spłacamy na czas, jeśli tak, to z pewnością mamy dobrą historie kredytową, w innym wypadku pozostają nam jedynie tzw. pożyczki bez BIK.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...