Pożyczka pod zastaw nieruchomości

445
pożyczka pod zastaw mieszkania - czy jest ryzykowna? Jakie są jej wady i zalety? Czy warto ją brać?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości  – szybkie rozwiązanie dla każdego?

Gdy jesteśmy w ciężkiej sytuacji finansowej, pożyczka pod zastaw nieruchomości może okazać się ciekawym sposobem na uzyskanie pożyczki. Zanim jednak sięgniemy po taką pożyczkę warto dokładnie przemyśleć, w jaki sposób uzyskane środki pomogą nam zmienić nasze położenie. Jeśli gotówka pod zastaw nieruchomości będzie przeznaczona na konsumpcję a nasze możliwości płatnicze nie zwiększą się, lepiej poszukać innych sposobów na wyjście z kłopotów. Recenzje pożyczek pod zastaw nieruchomości to lektura obowiązkowa, zanim ruszymy na poszukiwanie odpowiedniego pożyczkodawcy.

Oferty pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania kierowane są  głównie do osób, które ze względu np. na złą historie kredytową lub zadłużenie nie są w stanie pozyskać finansowania z banku. Pożyczka zabezpieczona nieruchomością jest  w tej sytuacji sposobem na szybkie pozyskanie dużej ilości kapitału. 

Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

Pożyczkę pod zastaw domu czy mieszkania może uzyskać prawie każdy. Może się o nią starać zarówno osoba indywidualna jak i taka, która prowadzi działalność gospodarczą lub dopiero chce ją założyć. Pożyczka pod zastaw domu lub mieszania jest dostępna także dla podmiotów posiadających osobowość prawną (np. spółka). Szczególną grupą osób które również mogą z sukcesem ubiegać się o taką pożyczkę, są osoby bez zdolności kredytowej lub takie które zastanawiają się, jak pozyskać środki na spłatę wcześniejszego zadłużenia i konsolidację długów.

Co można zastawić ?

Pożyczka może być udzielona pod zastaw mieszkania, bądź domu,  który jest  w naszym posiadaniu. Podstawą do uzyskania środków mogą być  też działki – zarówno budowlane jak i rolne. Nie jest to jednak jedyna opcja. Niektóre firmy oferują  pożyczki pod zastaw nieruchomości, które dopiero zamierzamy kupić (przy wykorzystaniu środków pozyskanych z pożyczki). Ciekawą alternatywą może być pożyczka pod zastaw samochodu.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości –  ile mogę dostać ?

Wysokość pożyczki zależy od wartości nieruchomości, naszych potrzeb i ogólnej sytuacji finansowej. Kwota może sięgać od kilkunastu tysięcy do nawet kilku milionów złotych . Maksymalna kwota pożyczki jest zazwyczaj wyrażona procentem wartości nieruchomości. Np. niektóre firmy udzielają pożyczek w wysokości maksymalnie 50% wartości nieruchomości , warto jednak przy tym pamiętać że firmy te, same wyceniają naszą nieruchomość – może to być przyczyną zaniżania jej wartości.

Jakie dokumenty są wymagane ?

W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, pożyczka pod zastaw nieruchomości ogranicza do minimum ilość wymaganych dokumentów. Pożyczkodawca nie sprawdza naszej zdolności kredytowej, więc nie wymaga żadnych zaświadczeń np. o wysokości wynagrodzenia , formie zatrudnienia itp. Naszą sytuację finansową przedstawiamy jedynie w oświadczeniu, które wypełniamy osobiście.  Dodatkowo by uzyskać pożyczkę pod zastaw musimy dostarczyć dokumenty i informację o nieruchomości, pod zastaw której udzielana jest pożyczka.  Najczęściej, pożyczkodawca wymaga, oprócz podstawowych informacji, zdjęcia nieruchomości, numeru księgi wieczystej i aktu notarialnego potwierdzającego nabycie nieruchomości. W zależności od pożyczkodawcy ilość i rodzaj wymaganych dokumentów może się nieznacznie różnić.

 Ile kosztuje pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Koszt pożyczki pod zastaw nieruchomości różni się w zależności od firmy, która jej udziela. Instytucje pozabankowe kuszą klientów relatywnie korzystnym oprocentowaniem, niestety nie jest to jedyny koszt jaki pożyczkobiorca musi ponieść. Koszty administracyjne, opłata przygotowawcza czy opłata za wycenę nieruchomości to tylko kilka pozycji, za którymi kryją się dodatkowe koszty dla pożyczkobiorcy. Często nie są one wymieniane podczas początkowych rozmów, ale są zapisane w umowie. Musimy na to zwrócić uwagę.

Czy pożyczka pod zastaw mieszkania to ryzyko?

Umowa pożyczki pod zastaw nieruchomości jest zazwyczaj zawierana w formie aktu notarialnego. Bardzo uważnie trzeba przy tym analizować podpisywaną umowę, która w przypadku nieuczciwych instytucji, może zawierać zapisy bardzo niekorzystne dla pożyczkobiorcy. Do najczęściej spotykanych złych praktyk należą: zaniżanie wartości nieruchomości i zapisy ułatwiające przejęcie nieruchomości przez pożyczkodawcę. Jeśli bierzemy pożyczkę w sprawdzonej, renomowanej firmie pożyczkowej, uzyskamy na ogół lepsze warunki, a umowy są bezpieczniejsze. Warto zatem przeglądać takie publikacje, jak rankingi firm pożyczkowych czy recenzje pożyczek pod zastaw nieruchomości.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...