Pożyczka na inwestycję – kiedy warto pożyczyć pieniądze?

308
Pożyczka na inwestycje

Chcesz skutecznie ulokować pieniądze? Przeczytaj, w co aktualnie warto zainwestować i jak, pożyczając pieniądze, zwiększyć zysk z inwestycji.

1. Pożyczka w nieruchomości na wynajem – to się opłaca!

Biorąc kredyt lub pożyczkę na inwestycję, by kupić nieruchomość na wynajem, możesz wykorzystać tzw. efekt dźwigni finansowej. Dźwignia finansowa to instrument wykorzystywany w celu zwiększenia zyskowności. Wykorzystując go, doprowadzasz do wzrostu rentowności kapitału własnego, spowodowanego wzrostem zadłużenia. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo dysponujesz kwotą 200 tys. zł w gotówce i chcesz kupić mieszkanie o takiej wartości. Za wynajem możesz otrzymać miesięcznie 1 900 zł. Transakcję możesz sfinansować albo w 100 proc. z własnej gotówki, albo posiłkować się kredytem hipotecznym z wkładem własnym na poziomie 20 proc. (40 tys. zł) z oprocentowaniem 6,5 proc. (marża 2,7 proc.) w skali roku.
Dzięki wykorzystaniu dźwigni finansowej możesz – mając względnie niewielką kwotę własnych pieniędzy – stać się właścicielem nieruchomości o znacznie większej wartości. Z racji tego, że nieruchomość ta będzie wynajmowana, najemcy będą spłacać kredyt za Ciebie. Takie działanie zwiększy zysk w przypadku wzrostu wartości nieruchomości. Jeśli wartość nieruchomości zakupionej za kwotę 200 tys. zł (40 tys. zł wkładu własnego) wzrośnie o 20 tys. zł, to zarobisz na tym 50 proc. (nie licząc rat kredytu). Dźwignia finansowa to idealne rozwiązanie w przypadku gdy dochody z wynajmu przewyższają raty kredytu lub są im równe.

2. Inwestycja w grunt zawsze w cenie

Inwestycja w ziemię od dawna jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych i sprawdzonych metod pomnażania kapitału. Aby ta inwestycja była opłacalna, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.
Stan prawny. Przed zakupem działki warto sprawdzić kwalifikację gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Informacja ta ujawnia wszelkie możliwości danego gruntu lub informuje o problemach, które mogłyby zablokować potencjalne zyski. Ważna jest też informacja, czy istnieje możliwość przekształcenia gruntu i jego rozdzielenie na mniejsze działki.
Położenie. Zdecydowanie bardziej dochodowe są grunty, które znajdują się na obrzeżach dużych miast około 10-15 km od centrum. Drugą grupę stanowią działki położone w tzw. miastach satelitarnych – w odległości 30-40 km od dużej aglomeracji oraz dobrze z nią skomunikowanych.
Infrastruktura, media. Duże znaczenie ma odległość mediów (kanalizacji czy instalacji gazowej) od granicy działki. Im bliżej się znajdują tym tańsze jest podłączenie się do nich. Te wszystkie zależności sprawiają, że inwestycja jest atrakcyjna i podbijają cenę.
Jeśli zdecydujesz się na kupno działki, którą wyróżnia przynajmniej część wspomnianych wytycznych, to masz dużą szansę na dużą stopę zwrotu inwestycji. Proces może potrwać kilka lat, ale osiągnięte z tego tytułu zyski mogą być wysokie.

3. Pożyczka na inwestycję w biznes – to warto rozważyć

Przedsiębiorca zazwyczaj bierze pożyczkę, kiedy musi ratować swoją firmę przed upadkiem, ale również podczas otwierania nowej. Na początku drogi biznesowej mało kto dysponuje stosownym zasobem gotówki na stworzenie inwestycji samodzielnie. Przed zaciągnięciem pożyczki warto się zastanowić, czy Twój pomysł na biznes jest konkurencyjny i ile miesięcznie środków będziesz potrzebował, by utrzymać płynność finansową. Pieniądze warto pożyczać na pomysły, które przyniosą Ci zysk. Może być to zakup potrzebnego towaru, sprzętu czy na remont danego lokalu, w którym będzie mieściła się inwestycja.
Rozsądnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest wzięcie kredytu. Niestety przedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają na rynek biznesu, mogą mieć problem z tym, by uzyskać w banku pozytywną weryfikację. Szybciej i łatwiej pożyczkę można uzyskać w takich instytucjach finansowych jak KredytOK. W takim miejscu nie trzeba długo czekać na decyzję kredytową, formalności jest znacznie mniej, a wnioski dużo częściej rozpatrywane są pozytywnie, niż w tradycyjnym banku. Elastyczne raty pozwalają na prężne funkcjonowanie przedsiębiorstwa i nie obciążą nadmiernie kieszeni właściciela .