Oszuści pożyczkowi – 5 sposobów jak nie dać się oszukać

332
Oszuści pożyczkowi

Oszuści pożyczkowi próbują wyłudzać pieniądze szczególnie w internecie. Podpowiadamy, jak się przed nimi uchronić.

1. Nie wysyłaj sms-ów, by dostać ofertę pożyczki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegł w tym roku konsumentów przed oszustem pożyczkowym – firmą z Rybnika. Przedsiębiorca otworzył co najmniej 81 portali internetowych, na których oferował uzyskanie pożyczki. Oferty były kuszące, atrakcyjnie zaprezentowane. Proponował pożyczki bez konieczności sprawdzenia BIK, bez zaświadczeń. Pieniądze miały być dostępne od ręki. By dostać taką pożyczkę, należało „tylko” wysłać sms-a. Osoby, które to zrobiły, nigdy pożyczek nie otrzymały. Za to straciły pieniądze, wysyłając wiadomości tekstowe za kilkadziesiąt złotych. Okazało się, że właściciel uruchomił pseudopożyczkowe serwisy internetowe tylko po to, by zbierać dane osobowe i pobierać bezzwrotne opłaty.

2. Nie udostępniaj w internecie dowodu tożsamości

Oszuści pożyczkowi starają się pozyskać dowody tożsamości, które umożliwią im skorzystanie z ofert firm pożyczkowych. Chcąc zdobyć dane, tworzą np. fałszywe oferty o pracę, wymagając skanu dowodu osobistego w celu weryfikacji kandydata. Mając dane z dokumentu tożsamości, mogą założyć konto w banku, a następnie wziąć pożyczkę online. Osoba, która padnie ofiarą oszustwa, zazwyczaj dowiaduje się o zadłużeniu dopiero wtedy, gdy otrzymuje ponaglenie. Często w takim momencie zadłużenie jest już wysokie. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, podejmij odpowiednie kroki: poinformuj firmę pożyczkową o próbie wyłudzenia, zawiadom policję.

3. Dokładnie sprawdź firmę pożyczkową

Gdy decydujesz się na pożyczkę powinieneś sprawdzić, czy oferta firmy pożyczkowej jest konkretna, czy zawiera informację o RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, czyli całkowitym koszcie kredytu, wyrażonym jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym). Warto również sprawdzić, czy firma figuruje w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Jeśli nie ma jej w tym spisie, powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza. Sprawdzonym wyborem jest KredytOK – marka spółki Capital Service S.A. Firma jest obecna na rynku finansowym od 1999 roku. Posiada bogatą ofertę pożyczek, dostosowując się nieustannie do aktualnych potrzeb Klientów.

4. Sprawdź stronę internetową firmy pożyczkowej

Przed skorzystaniem z oferty firmy pożyczkowej, warto dokładnie zapoznać się z jej stroną internetową. Brak numeru telefonu to jedna z rzeczy, która powinna wzbudzić podejrzenia. Zanim złożysz wniosek o pożyczkę, powinieneś dokładnie sprawdzić treść oferty i warunki pożyczki, na które się zgadzasz. Jasne i przejrzyste zasady udzielania pożyczek znajdziesz na stronie internetowej KredytOK.

5. Korzystaj z porównywarek pożyczek

Jeśli chcesz zestawić ze sobą kilka ofert, warto skorzystać z profesjonalnych porównywarek. Wybranie tej najkorzystniejszej oferty jest wtedy mniej skomplikowane i szybsze. Także rankingi pożyczek mogą być bardzo przydatne. Przygotowywane co miesiąc przez ekspertów pomogą szybciej dokonać właściwego wyboru. Decydując się na wzięcie pożyczki warto pamiętać, że gdy w grę wchodzą nasze finanse, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pochopne, nieprzemyślane działanie może mieć dotkliwe konsekwencje. Dlatego należy robić wszystko, by uniknąć takiej sytuacji i pożyczać pieniądze u sprawdzonych firm, np. w KredytOK.