Wszystko, co powinieneś wiedzieć o KRD

483
KRD - krajoiwy rejestr długów

Jak działa KRD?

 • KRD czyli Krajowy Rejestr Długów to jedna z baz informacji gospodarczych – rejestr dłużników
 • Do baz KRD mogą trafić zarówno osoby prywatne jak i firmy
 • Do KRD można wpisać podmioty które zalegają ze spłatą minimum 200zł przez 60 dni
 • Wpisy z rejestru usuwane są po uregulowaniu zadłużenia lub po 3 latach od ostatniej aktualizacji wpisu przez wierzyciela.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Krajowym Rejestrze Długów

KRD czyli krajowy rejestr długów jest biurem informacji gospodarczej. Jednostka ta działa na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
KRD gromadzi informacje o dłużnikach- zarówno o osobach fizycznych jak i o firmach. Jest to spółka akcyjna, która jest normalną firmą zarabiającą na swojej działalności, jednocześnie podlega ona jednak nadzorowi ze strony Ministerstwa Rozwoju.

Czym zajmuje się KRD?

Krajowy rejestr długów zajmuję się jak wskazuje na to jego nazwa, gromadzeniem informacji o dłużnikach. Zbiera on informacje o osobach i firmach, które zalegają z płatnościami, a potem informacje te, daje do wglądu zainteresowanym jednostkom. KRD w dużym stopniu działa jak platforma, gdzie możemy dodawać naszych dłużników lub sprawdzić czy nasi potencjalni partnerzy biznesowi mają jakieś nieuregulowane zobowiązania.

Do czego służy Krajowy Rejestr Długów?

 • Udostępnia informację o dłużnikach
  Jeśli bank lub instytucja pożyczkowa rozważa udzielnie nam finansowania, z pewnością sprawdzi czy nie mamy jakiś długów. W tym celu sprawdzi rejestry KRD. Jeśli okaże się, że figurujemy w rejestrze dłużników, znacznie obniży to nasze szanse na uzyskanie pożyczki bądź kredytu.
  Informację z KRD mogą wykorzystywać też przedsiębiorcy podczas sprawdzania wiarygodności potencjalnych partnerów biznesowych.
 • Daje możliwość wpisania dłużnika do rejestru
  Jeśli jako firma mamy problem z odzyskaniem należności, możemy wpisać daną osobę lub podmiot gospodarczy do KRD. Osoby wpisane do KRD mają problemy z pozyskaniem pożyczki, kredytu, czy leasingu. Zazwyczaj zależy im więc, by jak najszybciej zniknąć z rejestru dłużników. W ten sposób KRD mobilizuje ich do spłacania zobowiązań.
 • Wydaje certyfikaty rzetelności
  KRD wydaje firmom certyfikaty rzetelności, które potwierdzają, że firma nie znajduję się w KRD – czyli nie posiada długów. Posiadanie takiego certyfikatu znacznie polepsza wizerunek firmy i pozwala pozyskać nowych klientów i partnerów biznesowych.

Jak można trafić do KRD?

Do KRD można trafić, gdy nie spłacamy swoich zobowiązań. Może nas tam dodać firma lub osoba prywatna.  Zarówno osoba prywatna jak i firma musza mieć podstawę do wpisania nas do rejestru dłużników. W przypadku osoby prywatnej jest to wyrok sądowy, natomiast firma może nas wpisać na podstawie wielu różnych dokumentów takich jak np. umowy, kary umowne lub uznania długu.
Osoba fizyczna może być wpisana do KRD, jeśli jej dług jest większy niż 200 zł i zalega z ową płatnością ponad 60 dni. Dodatkowo osoba ta, musi wcześniej zostać poinformowana przez wierzyciela o zamiarze wpisania jej do KRD. Dopiero po upływie 30 dni od wysłania takiego zawiadomienia, osoba zalegająca z płatnościami może być wpisana do KRD.

Do KRD możemy trafić między innymi za: opóźnienia w płatnościach rat pożyczek i kredytów, nieopłacone mandaty, opóźnienia w zapłacie rachunków telekomunikacyjnych oraz nie płacenie alimentów.

Czy można zniknąć z KRD?

Można. Najprostszym sposobem jest uregulowanie długu. Po spłaceniu zobowiązania powinniśmy niezwłocznie zostać usunięci z KRD. Informacje o dłużnikach w KRD są również usuwane po 3 latach od ostatniej aktualizacji wpisu przez wierzyciela.

Jak można sprawdzić czy jest się w KRD?

Żeby sprawdzić czy jesteśmy w Krajowym Rejestrze Długów lub czy np. po spłacie długu z niego zniknęliśmy, musimy założyć konto na stronie KRD.  Ze względu na to, że Krajowy Rejestr Dłużników jest zwykłą firmą, duża część usług firmy jest płatna.  Możemy jednak raz na miesiąc darmowo pobrać raport na swój temat korzystając z usługi sprawdź swój pesel. Wybierając tą usługę dostaniemy aktualny raport ze wszystkimi informacjami na nasz temat, jakie znajdują się w bazach. Jest to taki sam raport, jaki otrzymują instytucje sprawdzające nas przed udzieleniem nam pożyczki lub kredytu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...