Czy warto konsolidować zobowiązania?

422
kredyt konsolidacyjny

Czym jest kredyt konsolidacyjny

Zanim odpowiemy na pytanie czy warto konsolidować zobowiązania, kilka słów o tym czym jest kredyt konsolidacyjny. Pewnie większość z was już wie. Jednak nie zaszkodzi przypomnieć, że kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć nasze wszystkie zobowiązania w jedno. Oznacza to, że za pomocą pieniędzy przekazanych nam przez bank spłacamy całe aktualne zadłużenie. Niezależnie od tego czy na swoim koncie mamy kredyty, pożyczki, chwilówki itp. możemy starać się o ich konsolidację. W zamian do spłaty pozostaje nam jedna niższa rata kredytu konsolidacyjnego. Rata ta będzie także dostosowana do naszych aktualnych możliwości finansowych. Naszym zdaniem ten fakt już przesądza o tym, że warto konsolidować zobowiązania. Kto dalej nie jest zdecydowany, powinien przeczytać co jeszcze świadczy na korzyść kredytu konsolidacyjnego.

Czy warto konsolidować zobowiązania

Aby zacząć od najważniejszego, powtórzymy, że za pomocą konsolidacji spłacimy nasze zadłużenie, a do spłaty pozostanie nam jedna niższa rata. Co to oznacza? O kredyt konsolidacyjny staramy się najczęściej z tego powodu, że wysokość wszystkich rat, które mamy do spłaty znacznie przekracza nasze możliwości finansowe i nie jesteśmy w stanie ich spłacać regularnie. Z opresji pozwoli nam wyjść kredyt konsolidacyjny. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczamy na spłatę aktualnego zadłużenia i do spłaty pozostaje nam jedna niższa rata. Dzięki temu jesteśmy w stanie spłacać ratę kredytu w terminie. To właśnie fakt, że będziemy spłacać ratę regularnie daje nam kolejne korzyści.

Mianowicie, fakt regularnej spłaty rat sprawi, że nie będziemy generować dodatkowych kosztów w postaci odsetek od nieterminowej spłaty kredytu. Pamiętajcie bowiem, że odsetki są wysokie. Co więcej, jeśli przez długi czas nie będziemy spłacali swoich zobowiązań istnieje możliwość, że bank przekaże sprawę do windykacji. Wtedy koszty wzrosną jeszcze bardziej.

Należy pamiętać także o tym, że wszelkie nasze wnioski o kredyt, odmowy i decyzje przyznające kredyt, pożyczkę itp. są odnotowywane w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Tak samo jest w przypadku terminowości spłaty rat. Każde nasze opóźnienie jest odnotowywane w BIK. Zanim bank udzieli nam kredytu sprawdza naszą historię kredytową. Jeśli okaże się, że często spóźnialiśmy się ze spłatą zobowiązania bądź co gorsza na naszym koncie w dalszym ciągu widnieje przeterminowane zadłużenie, będzie to miało istotny wpływ na decyzję kredytową. Możemy być praktycznie pewni, że ze mając złą historią w BIK, bank nie będzie chciał pożyczać nam pieniędzy. Warto więc dbać nie tylko o to aby spłacać swoje kredytu, ale także o to aby robić to regularnie, zgodnie z harmonogramem spłat.

Warto konsolidować zobowiązania także z powodów psychologicznych. Czy fakt, że ciągle brakuje pieniędzy i nie możesz opłacić wszelkich zobowiązań nie jest przytłaczający? Pozwól sobie pomóc i skorzystaj z dostępnych możliwości. Kredyt konsolidacyjny, dzięki niższej racie pozwoli ci odzyskać spokój. Będziesz w stanie spłacać ratę i nie będziesz już dzień za dniem martwić się o to czy zdążysz uzbierać na kolejną.

Pamiętaj także, aby przed złożeniem w banku wniosku o kredyt konsolidacyjny, skonsultować się z profesjonalnym doradcą kredytowym. Jego pomoc znacznie zwiększa twoje szanse na konsolidację w banku.