Całkowity koszt pożyczki – co to jest i z czego się składa?

415
całkowity koszt pożyczki

Szukając pożyczki zwracamy uwagę na wysokość oprocentowania oraz jej dostępność. Jednak nie są to jedyne elementy, które powinniśmy sprawdzić zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o pożyczkę w danej firmie. Wysokość odsetek to nie jedyny całkowity koszt pożyczki, którą rozważamy. Dokładna analiza produktów i ich kosztów z różnych firm, pomoże w wyborze najlepszej oferty.

Z czego składa się całkowity koszt pożyczki?

Całkowity koszt pożyczki składa się ze wszystkich opłat, jakie nalicza pożyczkodawca w związku z udzielaną pożyczką. Należą do nich: odsetki, prowizja, podatek, koszty dodatkowe. Warto sprawdzić wszystkie koszty, ponieważ pozwoli to, uniknąć późniejszych problemów ze spłatą zobowiązania.

Pierwszym elementem kosztu całkowitego pożyczki, czy kredytu są odsetki. Łatwo można je obliczyć, ponieważ pożyczkodawca, zawsze podaje koszt pożyczki w ujęciu procentowym. Można w tym celu skorzystać z kalkulatorów finansowych dostępnych w sieci. Na przykład: http://www.kalkulatorfinansowy.pl/.

Na drugim miejscu mamy prowizję. Jest to opłata pobierana przez bank/ firmę pożyczkową za udzielenie kredytu, pożyczki. Wysokość prowizji wyraża się w procentach i wylicza się ją od wartości kredyty, pożyczki.

Kolejnym elementem wpływającym na koszt pożyczki jest podatek w wysokości 2% od pożyczonej kwoty pieniędzy. Koszt podatku jest obowiązkowy, w sytuacji, kiedy pożyczka jest udzielana prywatnie, czyli przez podmioty, które nie prowadzą działalności w tym zakresie. Kiedy pożyczki, kredytu udziela bank lub instytucja finansowa, która zajmuje się na co dzień takimi usługami, podlega zwolnieniu z tego podatku.

Ostatnim składnikiem są koszty dodatkowe. Może to być ubezpieczenie kredytu, opłata przygotowawcza, czy opłata za monit telefoniczny. Koszty dodatkowe, jak i ich wysokości różnią się, w każdej firmie. Można je porównać, czytając dokładnie umowę lub pytając Doradcę Klienta.

A co mówi o tym ustawa?

Całkowity koszt kredytu, pożyczki jest zdefiniowany w art. 5 pkt 6 ustawy z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2011r. nr 126, poz. 715 ze zm.). Ustawa ta, nie tylko definiuje całkowity koszt ale również nakłada obowiązek podawania tego kosztu w ujęciu procentowym (RRSO) w umowie oraz w reklamach przedstawiających produkty finansowe. W najprostszym ujęciu Całkowity koszt kredytu, pożyczki jest różnicą pomiędzy kwotą, którą otrzymamy, a kwotą, którą będziemy musieli spłacić. Przed zawarciem umowy o kredyt, pożyczkę, pożyczkodawca ma obowiązek poinformowania o wysokości całkowitego kosztu. Dla nas, klientów to ważna informacja, na którą powinniśmy zwracać uwagę, przy porównywaniu firm oferujących kredyty i pożyczki.